Průběh zkušebního tréninku karate začátečníků probíhá následovně: S rodiči dětí provedeme prezenci a ujasníme si, jaká je věková skladba přítomných dětí, která bude hrát roli v dalších trénincích po definitivním rozdělení do jednotlivých skupin. Snažíme se přitom o vytvoření skupin věkově co nejlépe vyvážených.
Děti se převlečou do cvičebního, tedy do tepláků a triček, nastoupí do řady na zahájení tréninku - a můžeme začít. Cvičí se naboso.
Samotné cvičení dětí probíhá bez přítomnosti rodičů. Tím ověříme, zda jsou všechny děti schopny cvičit bez nutné přítomnosti některého z rodičů. Pravidelné tréninky karate probíhají rovněž bez přítomnosti rodičů na tréninku.
Rodiče mají možnost sledovat pokrok svých dětí v rámci takzvaných „ukázkových hodin“. Ukázková hodina se koná jednou za tři měsíce na předem určeném tréninku. Rodiče se při ní mohou účastnit celého tréninku.
Začíná první lekce karate – děti jsou plné očekávání a těší se na první kopy a údery, ale první technika v karate není ani jedna z nich. První technikou, kterou se naučíme, je pozdrav (úklon – rei), který provede každý cvičenec karate hned při vstupu do tělocvičny.
Dále si ukážeme, jak lekce karate začínají – úvodní ceremoniál – úklon a soustředění v kleku, což je vlastně pozdrav karatistů. Již při nácviku úvodního ceremoniálu se děti seznámí s několika základními postoji, které ceremoniál využívá. Následuje krátká rozcvička, rozběhání s vysvětlením a ukázkou základních posilovacích cviků, jako jsou dřepy, kliky, sklapovačky… Děti si vše zkusí. Následují protahovací cvičení – strečink zaměřený na uvolnění, protažení celého těla.
Poté se budeme učit obrannou techniku karate – blok. To, že se děti učí nejprve techniku bloku a nikoliv úderu nebo kopu, vyjadřuje, že karate má sloužit na obranu. Dětem tuto problematiku vysvětlíme.
Malé děti neudrží pozornost na cvičení techniky karate dlouho a proto následuje malé rozptýlení ve formě např. silové soutěže ve dvojicích.
Další techniky, které se děti budou učit, je úder a kop, a po jejich nácviku je formou hry ve dvojicích nacvičována rychlost a obratnost.
Mezi jednotlivými bloky cvičení děti zkoušejí již naučené posilovací cviky, např. několik kliků a sklapovaček.
U dalšího cvičení se děti zkusí bránit naučeným blokem, kdy trenéři naznačují úder a děti ho blokují.
Ještě zbývá si vyzkoušet naučený blok, úder a kop na boxovacím pytli nebo vyrážečce a už se trénink blíží ke konci, kde vždy následuje hra – např. vybíjená nebo baba v různých formách.
U závěrečného ceremoniálu si ještě vše, co jsme se na dnešním tréninku naučili, připomeneme a slovně zopakujeme.
Na konci tréninku děti obdrží lísteček s termínem zápisu na karate.
Začátečníci cvičí karate v teplácích a tričkách bez obuvi. Oblečení na karate – karate-gi (lidově „kimono“) budou potřebovat až k prvním zkouškám na bílý pásek, což je zpravidla po jednom roce trénování.